Μια κακή νύχτα στο Μιλάνο: Αρμάνι 65 – Ολυμπιακός 53

186

Η βραδιά δεν ήταν καλή για τον Ολυμπιακό. Μιας και οι «ερυθρόλευκοι» δεν άντεξαν να είναι ανταγωνιστικοί ως το φινάλε. Αν και για τρία δεκάλεπτα ήταν μέσα στο ματς, στο τελευταίο 8λεπτο «κατέρρευσε». Επιπλέον, ο Κάνααν «κρέμασε» την ομάδα με την ακατανόητη διαμαρτυρία του και αποβολή. Επιπλέον, σε συνδυασμό με τις απουσίες, δεν τα κατάφερε στο Μιλάνο και ηττήθηκε 65-53 από την Αρμάνι. Μια κακή νύχτα στο Μιλάνο.

• Ο MVP: Κέβιν Πάνγκος. Ο γκαρντ της Αρμάνι έκανε μεγάλη ζημιά στο 2ο ημίχρονο. Πέτυχε 16 πόντους που «πλήγωσαν» τον Ολυμπιακό.
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Τα άσχημα ποσοστά ευστοχίας του Ολυμπιακού ήταν σημείο αναφοράς. Διότι έφτασε οριακά πάνω από το 41% στα δίποντα.
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Αϊζάια Κάνααν. Ανεκδιήγητος! Με τις απουσίες των Γουίλιαμς-Γκος και ΜακΚίσικ η αποβολή του στο α’ ημίχρονο ήταν καθοριστική.
  • THE POINT: Δεν ήταν μόνο η αστοχία και τα λάθη, αλλά και η δημιουργία. Μιας και ο Ολυμπιακός είχε μόλις 12 ασίστ.

Αμφίρροπο ματς

Στην αρχή του ματς η μπάλα πέρασε αρκετά μέσα στη ρακέτα της Αρμάνι. Μιας και ο Μιλουτίνοφ δέσποζε εκεί. Αν και το Μιλάνο βρήκε σκορ με Μίροτιτς και Σιλντς, ο Σέρβος πέτυχε 6 πόντους, για το 7-9 (4‘). Όμως ο Αμερικανός γκαρντ έκανε με δύο διαδοχικά καλάθια τα 14-11. Επιπλέον, ο Γουόκαπ με 2/2 τρίποντο ισοφάρισε 14-14 (7′). Επίσης με την είσοδο του Μπραζντέικις και το κάθετο παιχνίδι του Λιθουανού, οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν 17-17 (9′). Επιπλέον, ο Φλακαντόρι με 2/2 βολές έκλεισε το δεκάλεπτο (19-17).

Εξαιρετική άμυνα

Αλλά το Μιλάνο έφτασε σε σερί 7-0 με τον Χολ για το 24-17 (12′). Εντούτοις ο Ολυμπιακός με Λαρεντζάκη και τρίποντα από Κάνααν και Γουόκαπ (3/3) πλησίασε στον πόντο (26-25, 16′). Όμως, ο Αϊζάια δεν είχε καθαρό μυαλό. Έτσι 3:01 πριν τελειώσει το ημίχρονο, χρεώθηκε με επιθετικό φάουλ. Ωστόσο, αν και είχε ήδη μια τεχνική ποινή (σ.σ.: από το 2:01 του ματς), διαμαρτυρήθηκε ξανά. Έτσι είδε τη δεύτερη και αποβλήθηκε! Όμως, η άμυνα του Ολυμπιακού έκανε καλή δουλειά, ο Μιλουτίνοφ σκόραρε (11π.) και σημείωσε το 32-29 για το Θρύλο. Αν δεν είχε 2/2 βολές ο Σιλντς στα 12.7”, η Αρμάνι θα έμενε στους 10 πόντους στο 2ο δεκάλεπτο.

Χαμηλό τέμπο

Βέβαια επιθετικά μπορεί ο Ολυμπιακός να μην ήταν στην καλύτερή του βραδιά. Ωστόσο αμυντικά συνέχισε στο ίδιο τέμπο, με το σκηνικό μετά το 13′. Διότι κράτησε την Αρμάνι χωρίς σκορ στα πρώτα 2: του τρίτου δεκαλέπτου. Επιπλέον, ο Μιλουτίνοφ συνέχισε να «φορτώνει» το αντίπαλο καλάθι (31-34, 23′). Όμως μετά το τάιμ άουτ του Μεσίνα το Μιλάνο «απάντησε» με 7-0 χάρη στον Μίροτιτς και το τρίποντο του Πάνγκος (38-34, 24′) που έκανε τη διαφορά στο δεκάλεπτο. Μετά το καλάθι του Παπανικολάου (40-39, 26′), η Αρμάνι ξέφυγε με πέντε (44-39) με τον Βόιτμαν, για να σκοράρει με βολές ο αρχηγός (44-41, 28′). Επιπλέον στα τελευταία 2:35 δεν σημειώθηκε πόντος.

Κακή νύχτα

Αν και η τελευταία περίοδος άρχισε με 4-0 του Ολυμπιακού με το κάρφωμα του Φαλ (44-45, 32′), το Μιλάνο «απάντησε» με σερί 9-0. Όταν ο Βόιτμαν πέτυχε το 53-45 στο 35′. Καθώς οι «ερυθρόλευκοι» έμεινε χωρίς σκορ για περισσότερα από 5 λεπτά. Ακόμα και στα 3:38 για το φινάλε, ο Παπανικολάου πέτυχε τρίποντο αλλά η επίθεση είχε λείψει για εκατοστά του δευτερολέπτου! Αλλά ο Παπάς έδωσε μια λύση με το 53-47 στα 3:03. Η έλλειψη ενέργειας ήταν φανερή και τελικά ο Πάνγκος με τρίποντο στα 44” «κλείδωσε» τη νίκη της Αρμάνι (63-49). Μια κακή νύχτα στο Μιλάνο.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 31-32, 44-41, 65-53.

• Εάν πατήσετε ΕΔΩ μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.
  • πηγη: redaroume.gr